تماس با ما : 09124022401 - 02146020421

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

عدم تایید استحکام بنا یا نداشتن استحکام بنا

عدم تایید استحکام بنا

خیلی ها میپرسد، که برگه استحکام بنا چیه و چه کاربردی داره؟

عدم تایید استحکام بنا – بسیاری از ساختمان های قدیمی که پایان کار ندارند یا ساختمان هایی که زیر نظر مهندس ناظر ساخته نشدند، یا ساختمان هایی که اضافه بنا انجام میدهند یا اصطلاحاً اضافه اشکوب دارند و یا واحد هایی که تغییر کاربری می دهند مثلا واحد مسکونی میشه واحد اداری تجاری شهرداری از این ساختمان‌ها زمان خرید و فروش، نقل و انتقال سند، تخریب یا نوسازی و خیلی ازمواردی دیگر گواهی پایان کار می خواد.

مراحل دریافت پایان کار دارای چه مواردی هست.

اول اینکه مالک باید درخواستش رو کتبا به شهرداری ارائه بده. سپس باید برای تشکیل پرونده به دفتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنه یکسری فیش براش صادر میشه که باید پرداخت کنیم مثل عوارض و بدهی های ملک به شهرداری. بعد از پرداخت فیش ها، مامور بازدید شهرداری میاد و از ملک، مالک بازدید میکنه در این مرحله شهرداری مالک را ملزم میکنه که یک برگه استحکام بنا با امضای مهندس ناظر ارائه بده نهایتا پس از تهیه برگه استحکام بنا و تایید معاونت های مختلف شهرداری، پایان کار صادر میگردد. حالا متوجه شدیم که برگه استحکام بنا چه کاربردی دارد.

برگه تائید استحکام بنا و تعهد نظارت

گزارش تخلف عدم استحکام بنا

وقتشه که ببینیم برگه استحکام بنا را چطوری میشه دریافت کرد.

مالک باید به یک مهندس ناظر عمران که دارای صلاحیت محاسبات و نظارت هستش مراجعه کنه. سپس مهندس ناظر بازدید اولیه را انجام میده و یک گزارش فنی از وضع موجود ملک تهیه میکنه. بعد از رفع ایراداتی که مهندس ناظر میگیره برگه استحکام بنا بصورت گواهی امضا شده در دفترخانه تهیه میشه. این برگه به همراه برگ اتمام عملیات ساختمانی و گزارش بازدید نظارت به دفتر خدمات الکترونیک شهر تحویل داده میشه که یک رونوشت از برگه استحکام بنا هم به مالک تحویل داده میشه که بتونه کارهاشو برای دریافت پایان کار پیگیری کند.

شرکت مهندسی مشاوره بنیان گستران آفاق با بیش از ۱۰ سال سابقه کار در حوزه خدمات مهندسی و دارا بودن صلاحیت محاسبات و نظارت پایه یک، این آمادگی را دارد که در کمترین زمان ممکن برگه استحکام بنا را برای مالکین محترم ارائه کند.

مواردی که اخذ پایانکار و برگه استحکام بنا الزامیست.

 • خیلی از ساختمان‌های قدیمی و یا حتی ساختمان‌های جدید به دلیل عدم نظارت مهندس ناظر و معمارساز بودن، برگه تایید استحکام بنا ندارند.
 • در صورتی که ساختمان به دلایلی ناشی از عدم استحکام مثل نشست ساختمان و یا ریزش دیوار دچار سانحه شود، مهندس ناظری که برگه استحکام بنا را تایید کرده باید پاسخگو باشد.
 • ساختمان‌ها به دلایل مختلفی مانند تغییر کاربری، تخریب و نوسازی، انتقال سند نیاز به گواهی پایان کار دارند.
 • شهرداری با توجه به قوانین داخلی از مالک می‌خواهد که برگه استحکام بنا ارائه دهد و بعد از آن گواهی پایانکار را صادر می‌کند.
 • برگه استحکام بنا توسط یک مهندس ناظر بعد از بررسی و بازدیدش از ساختمان تایید و امضا میشود. در برگه استحکام بنا مهندس ناظر ایستایی و استحکام بنا را تایید می‌کند.
 • برای دریافت برگه استحکام بنا باید هزینه تعرفه نظارت پراخت گردد، که هر ساله نظام مهندسی مبلغ جدیدی را اعلام میکند.
 • برگه استحکام بنا در مواردی مثل تغییر کاربری، قدیم بودن ملک، اضافه کردن اشکوب، ریز و یا تخریب قسمتی از بنا، تعویض مهندس ناظر و غیره لازم است.
 • برای دایر کردن اماکن ورزشی، مهد کودک‌ها و مدارس نیز برگه استحکام بنا لازم است.
 • مدارک لازم استحکام بنا به همراه هزینه تعرفه نظارت به مهندس ناظر ارائه و پرداخت میشود.
 • مهندس ناظر ملزم است که ساختمان را به دقت بررسی کند و هر جا که ایراد و نواقصی مشاهده کرد به مالک گزارش دهد و تا رفع نواقص گواهی استحکام بنا را امضا نکند.
 • مدارک لازم استحکام بنا شامل: پایان کار قبلی، عکس وضعیت موجود، کپی سند، کپی مدارک شناسایی مالک یا وکیل او است.
 • بعد از دریافت برگه استحکام بنا گواهی پایان کار صادر میشود.

نکته مهم و قابل توجه : بدون داشتن گواهی پایان کار هیچگونه نقل و انتقال سند به صورت رسمی امکان‌پذیر نیست و مالکیت فرد یا افراد زیر سوال است.

برگه اعلام اتمام عملیات ساختمانی

برگ اعلام اتمام عملیات ساختمانی چیست

عدم اخذ برگه استحکام ساختمان و تاثیر آن بر صدور پایان کار

برگه استحکام بنا نشان دهنده استحکام بنا است. و هر ساختمانی که چنین برگه ‌ای را نداشته باشد. از دریافت پایان کار محروم خواهد بود. اهمیت برگه استحکام بنا به حدی است. که اگر حادثه ‌ای غیر از حوادث خارجی نظیر زلزله وسیل و بلاهای طبیعی. برای ملک اتفاق بیفتد، مهندس ناظر به عنوان مقصر و مسئوول حادثه قلمداد می شود. و باید در قبال اتفاقات رخ داده به مراجع قانونی پاسخگو باشد.

اهمیت استحکام بنا نسبت به برگه پایان کار

بسیاری از خانه های حاشیه شهر برگه استحکام بنا را ندارند. مثلا شاید دیوار خانه ریزش کرده و برای ساخت مجدد آن نیاز به برگه استحکام بنا باشد. برای اخذ این برگه هم نیازمند مهندسی است. که خانه را از لحاظ بنا و متراژ و یا محکم بودن و همچنین اصول فنی و غیره کارشناسی کند. و مشخص شود مشکلی ندارد. برای اینکه دچار مشکلات نشوید سعی کنید. طبق اصول مهندسی و بطور قانونی ساخت و ساز کنید. زیرا اگر شما هیچ کدام از اصول را رعایت نکنید. و یا گواهی پایان کار و برگه استحکام بنا نداشته باشید. شهرداری می تواند ملک شما را تخریب کند.

در صفحه نمونه گزارش کارشناسی استحکام بنا نیز به اهمیت داشتن برگه استحکام بنا اشاره شد. و همچنین در مورد موضوع کمیسیون‌ ماده ۱۰۰ و تخلف عدم استحکام بنا بحث شد. و راههای رسیدگی به تخلفات و نحوه تعیین تخلف و خلافی ملک مورد بررسی قرار گرفت که توصیه میشود این مطلب را نیز مطالعه فرمایید.

همچنین در آینده موضوع «آیین نامه 2800 و تایید استحکام بنا» را مورد بحث خواهیم داد.

آیا بدون داشتن گواهی پایان کار، مالک میتواند ملک را به فروش برساند؟

خیلی وقت ها مشاهده میشود که ساختمان‌هایی که گواهی پایان کار به دلایل مختلفی مثل خلافی ندارند، ملک را به صورت وکالتی با مبلغی پایین‌تر از عرف منطقه به فروش میرسانند که البته خطر زیادی برای خریدار به دنبال دارد.

نوشته قبلی

نمونه گزارش کارشناسی استحکام بنا

نوشته بعدی

گواهی پایان کار و نحوه اخذ مجوز پایانکار ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.