تماس با ما : 02146020421 - 09126714639

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

استحکام بنا و برگه تاییدیه استحکام بنا

استحکام بنا

استحکام بنا – در سال های گذشته ساختمان‌ها بدون مهندس ناظر و به شکل معمار ساز، ساخته می شدند. در آن زمان اخذ پایان کار برای ساختمان چندان الزامی نبود. در همین حین برخی از ساختمان های به مرور زمان، کاربری خود را از مسکونی به اداری یا تجاری تغییر می دادند.

 

استحکام بنا

استحکام بنا و استحکام ساختمان

اما از سال 70 هجری شمسی مالکین برای انتقال ملک، تخریب و نوسازی و انجام کارهای شهرداری و امور نقل و انتقال، ملزم به گرفتن پایان کار برای ساختمان هستند.

استحکام ساختمان

یکی از قوانینی که در راستای افزایش استحکام ساختمان توسط پیماکاران الزامی شده است داشتن برگه تاییدیه استحکام بنا است. بنابراین استفاده از مهندس ناظر در تمام مراحل کار ساختمان سازی است که از سال 1370 به بعد برای پیمانکاران الزامی است. بر این اساس زمانی که کار ساخت ساختمان به پایان می ‌رسد. پیمانکاران برای دریافت پایان کار، باید به شهرداری‌ مراجعه کرده و شهرداری جهت صدور پایان کار، از پیمانکار برگه استحکام ساختمان را که یکی از شرایط اخذ پایان کار است. از پیمانکار طلب می ‌کند. برگه پایان کار نشان دهنده هویت و ماهیت بناست و ساختمانی که این برگه را نداشته باشد. دارای اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود و به صورت قانونی هم قابل خرید و فروش نیست.

برگه استحکام بنا هم در حقیقت نشان دهنده نظارت مهندس ناظر پروژه و تأییدیه‌ ها و مهر او است که نشان می ‌دهد. مهندس ناظر با تمام مراحل ساخت ساختمان موافقت میکند و آنها را بی عیب و نقص ارزیابی نموده است.

برگه استحکام بنا چیست؟

برگه استحکام بنا نشان دهنده استحکام بنا است و هر ساختمانی که چنین برگه ‌ای را نداشته باشد، از دریافت پایان کار محروم خواهد بود. اهمیت برگه استحکام ساختمان به حدی است که اگر حادثه ‌ای غیر از حوادث خارجی نظیر زلزله وسیل و بلاهای طبیعی، برای ملک اتفاق بیفتد، مهندس ناظر به عنوان مقصر و مسئوول حادثه قلمداد می شود. و باید در قبال اتفاقات رخ داده به مراجع قانونی پاسخگو باشد.

داشتن برگه استحکام بنا برای چه ساختمان هایی الزامیست؟

بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است که به هر دلیلی مانند تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است. که برای مهندسان الزامی نیست. و هیچ قانون و قدرتی نمی ‌تواند مهندس را ملزم به تائید ساختمانی نماید که در جریان عملیات ساختمانی آن نبوده است. استحکام بنا و جواز ساخت از مهم ترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمان ها محسوب میشود. مرحله ای که وجود آن در بعضی از پروژه های ساختمانی ضروری است. اگر آن را پشت سر نگذارید به هیچ وجه قادر به انجام کارهای ساختمانی نیستید.

موارد مورد نیاز به برگه استحکام بنا

 • اخذ پایان کار ساختمان های قدیم ساز و آپارتمان ها.
 • عدم انطباق وضع موجود با نقشه های مصوب سازه و یا معماری.
 • تغییر کاربری اعم از مسکونی به اداری ، تجاری و آموزشی، پارکینگ به مسکونی و برعکس. و هر نوع تغییر کاربری که با کاربری پایان کار قبلی مغایر باشد.
 • فوت و یا انصراف ناظر قبلی املاک در حال ساخت یا رها شده.
 • اضافه اشکوب ، اضافه و توسعه بنا ، نقشه ازبیلت ، یا حذف طبقه و کسر بنا.
  اخذ مجوز برای دایر کردن مهد کودک، مدرسه، خانه سالمندان، دانشگاه، آموزشگاه، باشگاه و مکان ورزشی.

دیگر موارد شامل نکات زیر میباشد

 • ریزش یا تخریب بخشی از بنای قدیمی.
 • تشخیص مهندس ناظر.
 • بازسازی و اعمال تغییرات کلی در ساختمان.
 • تعویض مهندس ناظر.
 • تمدید و یا ابطال پروانه.
 • بلامانع ناحیه و شهرسازی.
 • عدم خلاف.
نکته بسیار مهم

برگه استحکام بنا از مهمترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمانها محسوب می شود. اخذ برگه استحکام ساختمان از الزامات پایان کار ساختمان است. که بدون آن به هیچ وجه قادر به انجام کارهای ساختمانی نیستید .

نظارت انتخابی چیست؟

رشته نظارت انتخابی در ساخت و سازهای شهری به معنای این است. که مالک هر پروژه میتواند به عنوان صاحب ملک مهندس ناظر را شخصاً و بدون هیچ واسطه ای انتخاب کند. و عملیات اجرایی ساختمان سازی خود را زیر نظر ایشان انجام دهد.

شرکتهای دارای صلاحیت نظارت انتخابی

شرکت مهندسین مشاور بنیان گستران آفاق با بهره مندی از مهندسین متخصص و دارا بودن پروانه پایه یک در چهار گرایش معماری. سازه. مکانیک و برق، بعنوان یکی از شرکتهای دارای صلاحیت نظارت انتخابی. حاضر به ارائه خدمات است.

نوشته قبلی

استحکام بنا چیست؟

نوشته بعدی

استحکام تابلو های تبلیغاتی

14 دیدگاه on “استحکام بنا و برگه تاییدیه استحکام بنا

  • بله هرگونه اضافه یا کاهش در متراژ بنا نیازمند اخذ برگه تاییدیه استحکام بنا از طرف مهندس ناظر ذیصلاح میباشد.

  • برگ استحکام بنا باید از سوی یک مهندس عمران دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی و دارای صلاحیت های طراحی ونظارت صادر، و گواهی امضاء گردد. در صورتیکه فرم انطباق نقشه صرفاً توسط مهندس ناظر امضا و تایید میگردد. در فرم انطباق نقشه، ناظر استحکام ساختمان را تأیید نمی کند بلکه فقط انطباق ساختمان اجرا شده با نقشه ها را تأیید می کند. در برگ استحکام همانطور که از نام آن پیداست مهندس باید استحکام بنا را تأیید نماید.

 1. اگر مخزن آب (تانکر) ساختمان از حجم 30 هزار لیتری به 20 هزار لیتر تغییر یابد، برگه استحکام بنا نیاز است؟

  • با توجه به اینکه کاهش بار در طبقه بام اتفاق افتاده است به احتمال زیاد در خصوص مقاومت در برابر بارهای ثقلی و جانبی، استحکام بنا مورد تایید باشد اما با توجه به اینکه احتمال دارد طراح سازه در طراحی خود از بار زنده کاهش یافته مطابق ضوابط استاندارد 2800 زلزله استفاده کرده باشد، کنترل مجدد ضابطه مذکور در حالت جدید (کاهش بار) توسط طراح سازه انجام خواهد و پیرو آن برگه تاییدیه استحکام بنا توسط ناظر صادر خواهد شد.

  • اخذ برگه آزمایشگاه و انجام آزمایشهای مورد نیاز بنا بر صلاحدید مهندس ناظر جهت صدور استحکام بنا میتواند الزامی باشد.

 2. با سلام
  ملک ما آپارتمان ۱۰ واحدی است که هنوز پایان کار شهرداری نگرفته. در قسمت پارکینگ مشکل داشتیم و مجبور شدیم یک متر به طرف حیاط پیشروی کنیم الان شهرداری از ما گواهی استحکام بنا میخواد. «هل من ناصر ینصرنی»

  • با توجه به تغییرات انجام شده در فضاهای مصوب، حتما جهت اخذ پایان کار نیاز به تایید مهندس محاسب و ناظر سازه دارید. دو حالت وجود داره:
   ۱. اگر ملک شما الان مهندس ناظر داره، ایشون باید تایید کنند (دقت بفرمایید اختلاف شما با مهندس ناظر دلیل نمیشه از فرد دیگری تاییدیه بگیرید)
   ۲. اگر مهندس ناظر ندارید، میتوانید از خدمات مجموعه بنیان گستران آفاق استفاده کنید.

   برای مشاوره رایگان و هماهنگی با شماره ۰۹۱۲۶۷۱۴۶۳۹ تماس بگیرید.

 3. اگر ساختمان دارای پایانکار باشد. ولی صورتجلسه تفکیکی تهیه نشده باشد. و متراژ ساختمان طبق گزارش کارشناس ثبتی با متراژ درج نموداند. در گواهی پایانکار متفاوت باشد. برگه استحکام بنا نیاز است.

  • بله. با توجه به مغایرت در متراژهای گزارش شده توسط شهرداری و اداره ثبت محل، قبل از صدور سند باید این مغایرت حل بشود. و با توجه به اتمام مدت تعهد ناظر اصلی ساختمان، اخذ برگه تأیید استحکام بنا توسط مهندس ذیصلاح رشته عمران الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.