تلفن دفتر

02146020421 - 09126714639

ارسال ایمیل

info[@]bonyangostaran.ir

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 18
استحکام بنا و برگه تاییدیه استحکام بنا

استحکام بنای ساختمان

در رابطه با استحکام بنا می توان گفت که در سال های گذشته ساختمان‌ها بدون مهندس ناظر و به شکل معمار ساز، ساخته می شدند. در آن زمان اخذ پایان کار برای ساختمان چندان الزامی نبود. در همین حین برخی از ساختمان های به مرور زمان، کاربری خود را از مسکونی به اداری یا تجاری تغییر می دادند.

 

سند تک برگی چیست؟

یکی از مدارکی که در سالیان اخیر توسط مالکین. و شهرداریها بویژه در زمان خرید و فروش ملک مورد توجه قرار گرفته، سند تک برگی می‌باشد. مرجع صدور سند تک برگی، اداره ثبت اسناد و املاک می‌باشد. که با توجه به گزارش پایانکار صادره توسط شهرداری منطقه این موضوع را انجام می‌دهد.

موارد الزامی مورد نیاز جهت صدور گواهی پایانکار

شهرداریها با توجه به کاربری و سن بنا. الزاماتی را جهت تأیید صدور گواهی پایانکار بخصوص برای ساختمانهای قدیمی فاقد ناظر و ساختمانهای حومه شهر که به تازگی جزء حریم شهری شده‌اند، در نظر می‌گیرند. از جمله الزامات مورد نیاز جهت صدور گواهی پایانکار توسط شهرداری‌ها. گزارش مهندس ناظر و وجود برگه تعهد نظارت و برگه تأییدیه استحکام بنا می‌باشد.

تعرفه ها و قیمت برگه استحکام بنا در سال 1400 تعرفه ها و قیمت برگه مجری در سال 1400

در صورتی که شما نیز می خواهید کار ساختمان سازی خود را به صورت اصولی و استاندارد پیاده سازی نمایید داشتن گواهی مربوط به استحکام بنا الزامی می باشد. این گواهی که توسط مهندس ناظر ساختمان و با مهر و امضای ایشان به مالک ساختمان داده می شود بر روی قیمت ساختمان تاثیر مستقیم دارد.

 

برگه تایید استحکام و تعهد نظارت چیست
برگه تایید استحکام و تعهد نظارت چیست

مرجع صدور برگه تاییدیه استحکام بنا

برگه استحکام بنا و تأییدیه تعهد نظارت، توسط شرکتهای حقوقی عضو نظام مهندسی که دارای پروانه اشتغال بکار مهندسی با صلاحیت طراحی و نظارت رشته عمران می‌باشند، صادر می‌گردد. ازجمله مواردی که شهرداری‌ها، مالکین را ملزم به ارائه برگه استحکام بنا می کنند، موارد زیر می‌باشد:


– املاک قدیمی و فاقد پایان کار.
– تغییر کاربری در ملک (مثال: تغییر کاربری واحد مسکونی به واحد اداری یا واحد آموزشی).
– اضافه کردن (یا حذف) قسمتی به (از) زیر بنا.
– تغییرات ناشی از بازسازی ملک مانند جابجایی دیوارها و فضاها.
– تخریب یا ریزش بخشی از ساختمانهای قدیمی به علت بارگذاری نامتعارف.
– عدم تطابق کار اجرا شده با نقشه های مصوب شهرداری.
– عدم دسترسی به مهندس ناظر ملک در حال ساخت مانند فوت یا انصراف ایشان.
– احداث اماکن ورزشی و آموزشی.

موارد ذکر شده در حال حاضر از طرف شهرداریها بعنوان الزام جهت اخذ برگه استحکام معرفی شده‌اند. اما در تمام مواردی که (شامل و نه محدود به موارد گفته شده) شهرداریها تشخیص دهند، اخذ برگه استحکام بنا الزامی است.

نحوه صدور برگه تاییدیه استحکام بنا در شهرداری

برگه استحکام بنا بعد از بازدید اولیه و رؤیت مدارک ملک توسط ناظر و نهایتاً تهیه گزارش بازدید از محل و ثبت در دفاتر خدمات الکترونیک شهر (بصورت آنلاین)، صادر خواهد شد. برگه استحکام بنا به همراه گزارش پایان کار و برگه اعلام اتمام عملیات ساختمانی جهت درج در سوابق ملک توسط مهندس ناظر به شهرداری منطقه (یا مالک) تحویل می‌گردد. بعد از اخذ برگه استحکام بنا، گواهی پایان کار ساختمانی توسط شهرداری صادر می‌گردد.
یادآور می‌گردد گواهی پایانکار (بعد از برگه استحکام) جهت هرگونه نقل و انتقال رسمی ملک لازم است.

از سال 70 هجری شمسی مالکین برای انتقال ملک. تخریب و نوسازی و انجام کارهای شهرداری و امور نقل و انتقال، ملزم به گرفتن پایان کار برای ساختمان هستند.

برگه استحکام بنا ساختمان

یکی از قوانینی که در راستای افزایش استحکام ساختمان توسط پیماکاران الزامی شده است. داشتن برگه تاییدیه استحکام بنا است. بنابراین استفاده از مهندس ناظر در تمام مراحل کار ساختمان سازی است که از سال 1370 به بعد برای پیمانکاران الزامی شده است. بر این اساس زمانی که کار ساخت ساختمان به پایان می ‌رسد. پیمانکاران برای دریافت پایان کار، باید به شهرداری‌ مراجعه کرده و شهرداری جهت صدور پایان کار، از پیمانکار برگه استحکام بنا را که یکی از شرایط اخذ پایان کار است از پیمانکار طلب می ‌کند. برگه پایان کار نشان دهنده هویت و ماهیت بناست و ساختمانی که این برگه را نداشته باشد. دارای اعتبار حقوقی و قانونی نخواهد بود و به صورت قانونی هم قابل خرید و فروش نیست. برگه استحکام بنا هم در حقیقت نشان دهنده نظارت مهندس ناظر پروژه و تأییدیه‌ ها و مهر او است که نشان می ‌دهد. مهندس ناظر با تمام مراحل ساخت ساختمان موافقت کرده و آن‌ها را بی عیب و نقص ارزیابی کرده است.

برگه استحکام بنا چیست؟

برگه استحکام بنا نشان دهنده استقامت و استواری بنا است و هر ساختمانی که چنین برگه ‌ای را نداشته باشد، از دریافت پایان کار محروم خواهد بود. اهمیت برگه استحکام بنا به حدی است که اگر حادثه ‌ای غیر از حوادث خارجی نظیر زلزله وسیل و بلاهای طبیعی، برای ملک اتفاق بیفتد، مهندس ناظر به عنوان مقصر و مسئوول حادثه قلمداد می شود. و باید در قبال اتفاقات رخ داده به مراجع قانونی پاسخگو باشد.

برگه استحکام بنا و تعهد نظارت
برگه استحکام بنا و تعهد نظارت سازه

 

لیست خدمات لازم برای اخذ برگه استحکام بنا جهت مهندس ناظر

جهت اخذ برگه استحکام ساختمان بعد از اتمام یک پروژه‌ ی ساختمانی، شرکت بنیان گستران آفاق خدمات زیادی را برای مالکان ارائه می ‌دهد. از جمله خدمات این شرکت جهت تنظیم برگه استحکام بنا عبارتند از:

 • بررسی ایستایی و استحکام بنا با توجه نقشه و مدارک موجود.
 • تست و آزمایش تمامی بخش های ساختمان توسط ابزار و دستگاه.
 • بازدید و بررسی محل چاه ‌های ساختمان، راه آب ها، پشت بام و غیره.
 • بررسی استحکام تاسیسات ساختمان، لوله ‌های آب، لوله ‌های گاز، شیر آلات، برق کشی ‌ها و غیره.
 • بررسی و بازدید کلیه دیوارها، سقف‌ ها و تشخیص دیوارهای شکسته و ترک برداشته.
 • بازدید از پله‌ ها، درب ‌ها، نرده‌ ها، جان‌پناه‌ ها، پنجره ها و غیره.

اجرای خدمات ساختمانی

اجرای خدمات ساختمانی طبق نقشه و نظارت مهندسین ناظر جهت تایید استحکام بنا توسط شرکت بنیان گستران آفاق ارائه می ‌شود. مراحل ساخت شامل ساخت اسکلت ساختمان، خاکبرداری، پی ریزی، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی، دیوار سازی، سفت کاری، نازک کاری، اجرای کلیه تاسیسات و غیره می باشد. که تمام طبق نظارت، مهندسین ناظر انجام می ‌شود.

اخذ برگه استحکام بنا
اخذ برگه استحکام ساختمان

اخذ برگه استحکام ساختمان از سوی شرکت مهندسین مشاور بنیان گستران آفاق

پس از اتمام پروژه ساختمان، مهندس ناظر از سوی شرکت بنیان گستران آفاق با توجه به محاسبات، طرح مورد نظر پیاده سازی شده و برگه ای به عنوان گواهی استحکام بنا تنظیم و مهر می‌ شود. مهندس ناظر از تخریب ساختمان تا آخرین مرحله ساختمان سازی، مطابق با نقشه‌ ها گزارش کار ها را تهیه می ‌کند. گزارشات مراحل ساختمان سازی و نوسازی جهت اخذ برگه استحکام بنا نیاز می باشد.

داشتن برگه استحکام بنا برای چه ساختمان هایی الزامیست؟

بطور کلی برگه استحکام بنا برای ساختمان هایی الزامی است که به هر دلیلی مانند تغییرات در سازه ساختمان، ساخت غیر مجاز وغیره که امکان دریافت پایان کار را ندارند. و لازم به ذکر است که از سوی شهرداری برای مالکان اخذ برگه استحکام بنا الزامی است. و برای مهندسان الزامی نبوده و هیچ قانون و قدرتی نمی ‌تواند مهندس را ملزم به تائید ساختمانی نماید که در جریان عملیات ساختمانی آن نبوده است. استحکام بنا و جواز ساخت از مهم ترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمان ها محسوب می شود. مرحله ای که وجود آن در بعضی از پروژه های ساختمانی ضروری است. اگر آن را پشت سر نگذارید به هیچ وجه قادر به انجام کارهای ساختمانی نیستید.

برگه استقامت بنا از مهمترین مراحل ساخت و طراحی معماری برخی از ساختمانها محسوب می شود. اخذ برگه استحکام ساختمان از الزامات پایان کار ساختمان است که بدون آن به هیچ وجه قادر به انجام کارهای ساختمانی نیستید .

موارد مورد نیاز به برگه استحکام بنا

 • اخذ پایان کار ساختمان های قدیم ساز و آپارتمان ها.
 • عدم انطباق وضع موجود با نقشه های مصوب سازه و یا معماری.
 • تغییر کاربری اعم از مسکونی به اداری ، تجاری و آموزشی، پارکینگ به مسکونی و برعکس. و هر نوع تغییر کاربری که با کاربری پایان کار قبلی مغایر باشد.
 • فوت و یا انصراف ناظر قبلی املاک در حال ساخت یا رها شده.
 • اضافه اشکوب ، اضافه و توسعه بنا ، نقشه ازبیلت ، یا حذف طبقه و کسر بنا.
  اخذ مجوز برای دایر کردن مهد کودک، مدرسه، خانه سالمندان، دانشگاه، آموزشگاه، باشگاه و مکان ورزشی.
 • ریزش یا تخریب بخشی از بنای قدیمی.
 • تشخیص مهندس ناظر.
 • بازسازی و اعمال تغییرات کلی در ساختمان.
 • تعویض مهندس ناظر.
 • تمدید و یا ابطال پروانه.
 • بلامانع ناحیه و شهرسازی.
 • عدم خلاف.

برگ تعهد نظارت سازه

برگ تعهد تهیه نقشه های معماری یا برگ سبز طراحی معماری در ابتدای تشکیل پرونده در دفتر خدمات بوده.

این کار به منظور یکی از مدارک مورد نیاز برای صدور جواز یا پروانه ساختمانی توسط شرکت های واجد صلاحیت ارائه می گردد.

این برگه ها شامل برگه های محاسبات، تاسیسات برق و مکانیک و تعهد طراحی معماری می باشند.

این برگه به همراه نقشه های معماری ممهور شده توسط شرکت مربوطه به دفتر خدمات. برای استعلام در سیستم شهرداری تحویل داده می شود.

استحکام بنا
استحکام بنا چیست؟ شرکت بنیان گستران آفاق

ارائه خدمات برگه استحکام ساختمان و نظارت شرکت مهندسین مشاور بنیان گستران آفاق آماده ارائه خدمات نظارت 4 رشته. (معماری، عمران، برق و مکانیک). و همچنین برگه استقامت بنا به مالکین و سازندگان محترم می‌باشد.

شرکت مهندسین مشاور بنیان گستران آفاق با شماره عضویت 77177-ح-10. و شماره پروانه اشتغال 00515-10-2 با دارا بودن پایه 1 در رشته عمران. آماده ارائه صدور برگه های تعهد نظارت می‌باشد.


جهت ثبت سفارش برگه استحکام بنا و مشاوره رایگان در این زمینه کلیک کنید.

Comments (08)

 • فاضل

  پیش از 18 اردیبهشت 1400 / 7 ماه

  آیا برای کاهش متراژ بنا هم باید برگه استحکام بنا صادر نمود؟

  • مدیر سایت

   پیش از 20 اردیبهشت 1400 / 7 ماه

   بله هرگونه اضافه یا کاهش در متراژ بنا نیازمند اخذ برگه تاییدیه استحکام بنا از طرف مهندس ناظر ذیصلاح میباشد.

 • فاضل

  پیش از 18 اردیبهشت 1400 / 7 ماه

  سوال دیگرم در مورد اینکه تفاوت برگه استحکام بنا با فرم تایید انطباق نقشه توسط مهندس ناظر چیست؟

  • مدیر سایت

   پیش از 20 اردیبهشت 1400 / 7 ماه

   برگ استحکام بنا باید از سوی یک مهندس عمران دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی و دارای صلاحیت های طراحی ونظارت صادر، و گواهی امضاء گردد. در صورتیکه فرم انطباق نقشه صرفاً توسط مهندس ناظر امضا و تایید میگردد. در فرم انطباق نقشه، ناظر استحکام ساختمان را تأیید نمی کند بلکه فقط انطباق ساختمان اجرا شده با نقشه ها را تأیید می کند. در برگ استحکام همانطور که از نام آن پیداست مهندس باید استحکام بنا را تأیید نماید.

 • آرمان درویش

  پیش از 22 خرداد 1400 / 6 ماه

  اگر مخزن آب (تانکر) ساختمان از حجم 30 هزار لیتری به 20 هزار لیتر تغییر یابد، برگه استحکام بنا نیاز است؟

  • مدیر سایت

   پیش از 22 خرداد 1400 / 6 ماه

   با توجه به اینکه کاهش بار در طبقه بام اتفاق افتاده است به احتمال زیاد در خصوص مقاومت در برابر بارهای ثقلی و جانبی، استحکام بنا مورد تایید باشد اما با توجه به اینکه احتمال دارد طراح سازه در طراحی خود از بار زنده کاهش یافته مطابق ضوابط استاندارد 2800 زلزله استفاده کرده باشد، کنترل مجدد ضابطه مذکور در حالت جدید (کاهش بار) توسط طراح سازه انجام خواهد و پیرو آن برگه تاییدیه استحکام بنا توسط ناظر صادر خواهد شد.

 • محمد سینا

  پیش از 4 مهر 1400 / 2 ماه

  جهت اخذ برگه استحکام بنا، اخذ برگه آزمایشگاه الزامیست؟

  • مدیر سایت

   پیش از 8 مهر 1400 / 2 ماه

   اخذ برگه آزمایشگاه و انجام آزمایشهای مورد نیاز بنا بر صلاحدید مهندس ناظر جهت صدور استحکام بنا میتواند الزامی باشد.

پیام خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *