تماس با ما : 09124022401 - 02146020421

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

طراحی ساختمان مسکونی

ویژگی ها، مراحل و نکات مهم در طراحی ساختمان مسکونی

قوانین طراحی خانه ها و استانداردها در طراحی ساختمان مسکونی که بعدا توضیح داده خواهد شد. دارای سه شکل ساختار چیدمان و ارتفاع مختلف می باشند. بین آنها و اتصال خارجی می تواند از انواع مختلفی تشکیل شود. تعریف صحیح تعداد بناها، سازه برنامه ریزی فضا هم از نظر معماری و هم از نظر اقتصادی مهم است.

طراحی و ساخت اصولی ساختمان های مسکونی راه حلی برای مشکلات مهم اجتماعی ارائه می دهد. در نتیجه شرایط مناسبی برای زندگی مردم ایجاد کنید.

طراحی ساختمان مسکونی

ساختمان مسکونی

نخست، تعداد طبقات را انتخاب کنید

در طراحی مسکن چند خانواری، اول از همه، عوامل اقتصادی مورد قبول به این صورت است. به طور خاص شامل بالا بردن ناودان های دستگاه و سایر عناصر است. آنها به طور قابل توجهی هزینه طراحی یک خانه مسکونی و کار بر روی ساخت آن را افزایش میدهند. ساختمان ها تا 5 طبقه و در مناطق شمالی و جنوبی – تا چهار طبقه، مجهز به آسانسور نیستند. در چنین ساختمان هایی به درستی از دیوارها، سازه های پایه، پوشش ها استفاده می شود. ساختمان های 4-5 طبقه عمدتاً در شهرهای متوسط ​​​​، کوچک و تا حدی بزرگ ساخته می شوند. که جمعیت آنها از 250 هزار نفر بیشتر نیست. و همچنین بیش از 10 هزار روستا است. این امر استفاده منطقی از زمین، آب و برق و حمل و نقل را فراهم می کند.

مراحل طراحی خانه مسکونی

مراحل طراحی خانه مسکونی

طراحی خانه مسکونی

یک طرح ساخت و ساز ایجاد کنید که شامل موارد زیر باشد:

پیش مرحله به نوبه خود از دو مرحله تشکیل شده است: جمع آوری داده ها و پردازش سیستماتیک داده ها.

گام طرح دار. در این مرحله پروژه به عنوان عنصر اصلی طراحی در نظر گرفته می شود. که باید ایده اصلی را فرموله کنید.

توسعه خلاق این مرحله در واقع همان طراحی است. ممکن است زمان زیادی طول بکشد. در توسعه، وظیفه اصلی دستیابی به سازگاری داخلی، به هم پیوستگی تمام جنبه های راه حل های معماری است. امکانات و پارامترهای مورد نیاز شامل وظیفه طراحی خانه می باشد.

پیشرفت با تشریح طرح یک نقشه کاربردی

طراحی خانه با تفسیر مدل یک نقشه کاربردی آغاز می شود. در این فرآیند، همه مناطق باید به گروه های خاصی تقسیم شوند. روابط عملکردی خاص آنها را به صورت افقی و عمودی بین آنها قرار می دهد. گروه فرماندهی تأسیسات و محل را برنامه ریزی می کند. طرح توزیعی که بر اساس نوع ساختمان توسعه یافته است. مهمترین هدف و ساختمان های بزرگ باید هسته ترکیب آن را تشکیل دهند. سپس آن را در جداسازی ساختاری و گره های هسته مرکب قرار می دهیم. پس از برآورده شدن الزامات عملکردی سازه، یک ساختار حجیم تشکیل می شود.

به الزامات اساسی طرح کلی

طراحی ساختمان های مسکونی بلند مرتبه مطابق با ویژگی های بخش سکونت در ساختار عملکردی سکونتگاه های روستایی، شهری و غیره انجام میگیرد. بر اساس تصمیم برنامه ریز، لازم است بین قلمرو – غیرقابل قبول برای ساخت و ساز و منطقه ای که در آن رویدادهای ویژه برگزار شود، طبق دستورالعمل SNiP تمایز قائل شد.

رویه های مورد نیاز

اماکن مسکونی مطابق با شرایط زیر طراحی می شوند:

طراحی اماکن مسکونی

حفظ محیط در طراحی اماکن مسکونی

حفظ محیط

منطقه حفاظت از گازهای خروجی، سر و صدای ترافیک و تشعشع با ماهیت متفاوت.

کار پیچیده برای اطمینان از ایمنی و سلامت محیط زیست از اثرات منفی مرتبط با اجرای فعالیت های اقتصادی و سایر فعالیت های لازم برای ارائه مطابق با قوانین نظارتی تنظیم کننده ایمنی زیست محیطی.

اطلاعات از چگونگی اجرای طراحی خانه مسکونی

اجرای طراحی ساختمان مسکونی، عملکرد باید شامل شیر آتش نشانی باشد. بین بخش های طولانی نباید فاصله ای کمتر از 20 متر بین آنها و انتهای ساختمان های دارای پنجره وجود داشته باشد، حداقل 10 متر فواصل مجاز است تا سطح روشنایی سوژه و تابش نور را کاهش دهد. و در صورت بهبود نپروماتریوا از یک پنجره بیشتر شود. به دیگری ارائه می شود. ساختمان های دارای آپارتمان در طبقه همکف لازم است پیشوند خط قرمز داشته باشند. ساید بای ساید اجازه میدهد تا یک ساختمان یا مناطق فشرده یا مجاور را برای استفاده عمومی قرار دهید. ارتفاع سقف قابل قبول، 2.8 متر.

ورودی سرسرا (هال)

طراحی اماکن مسکونی در این طرح به شرح زیر است.

  • سالن ها بسته به شرایط آب و هوایی می تواند تک یا دوتایی باشد.
  • امکانات وظیفه در ورودی.
  • ناحیه دالان و راهرو.

هنگام برنامه ریزی گروه ورودی، باید دسترسی رایگان به مسکن را برای افراد کم تحرک مطابق با شرایط تعیین شده در بخش 35-01 فراهم کند.

سرسرا (هال) منزل مسکونی

ورودی هال خانه

نحوه طراحی لابی منازل مسکونی

لابی ها در ساختمان‌های مسکونی، علاوه بر عقب افتادگی طبقه همکف، به توکار/ پیوست، بصورت جداگانه یا جزئی تقسیم میشوند. از نظر مکان، لابی ممکن است متفاوت باشد.

چه چیزی اتاق را همراهی می کند؟

لابی ها در ساختمانهای مسکونی

لابی ها در منازل مسکونی

باید طوری قرار گیرد که از آن بتوانید درب ورودی هشتی به لابی را مشاهده کنید. اگر مورد اخیر در ساختمان ارائه نشده باشد، باید یک نمای کلی از مسیرهای پله ارائه کند. یک سیستم نظارت تصویری قابل نصب ضرورت دارد. لازم است اتاقی با ارتباطات و کنترل ترافیک هوایی و ورود مناسب با آپارتمان ایجاد شود.

کمدهای مشترکین

در خانه‌ها، علاوه بر ممنوعیت، صندوق‌های پستی باید در لابی (بدون آسانسور) در بخشهای میانی یا اصلی در طبقه همکف در راهرو به پله‌ها قرار داده شوند. هنگام نصب کابینت باید اندازه آنها را در نظر گرفت. آنها را بر روی دیوارها نصب می کنند یا در طاقچه های مخصوص در ارتفاع حداقل 60 سانتی متر از کف قرار میدهند. نصب کابینت در پشت بام مجاور آپارتمان توصیه نمیشود.

زیرزمین ها

در زیرزمین، پناهگاه می تواند اتاق ابزار را فراهم می کند. قبل از فضاهای ذخیره سازی، راهروهایی با عرض کمتر از 1.1 متر در نظر گرفته میشود.

آپارتمان

به عنوان یک عنصر اصلی در ساختمان سازی محسوب می شود. ساختمان های آپارتمانی را می توان برای اهداف مختلف تهیه کرد. هر آپارتمان خدمات مهندسی ارائه می دهد. با اجرای شبکه برق یک ساختمان آپارتمانی، تعیین نقطه ورودی سیم کشی در هر اتاق ضروری است.

ساختمان های آپارتمانی

طراحی ساختمان های آپارتمانی

آپارتمان باید پاسخگوی نیازهای فرد و نیازهای کل خانواده باشد. آپارتمان ها باید از یکدیگر جدا باشند، تا یک فضای واحد را تشکیل دهند.

اتاق ها

آنها برای سکونت مستقیم انسان در نظر گرفته شده اند. اتاق ها جزء اصلی آپارتمان محسوب می شوند. آنها بسته به نیاز، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این فضاهای شخصی (اتاق خواب، دفاتر). ممکن است دارای اتاق های غذاخوری، اتاق نشیمن، اتاق بازی و غیره باشد.

طراحی خانه های خصوصی و کلبه

قبل از شروع یک نمودار از ساخت و ساز آینده برای تعیین هدف آن ضروری است. خانه میتواند برای اقامت دائم باشد. یا فقط در زمان های خاصی از سال مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، ارزش تعداد افرادی است که در آن حضور خواهند داشت. معمار این پروژه باید تعداد اتاق های اعضای خانواده و مهمانان را محاسبه کند. در مرحله آماده سازی همچنین باید تعیین کنید که آیا در ساختمان های دیگر در سایت حضور داشته باشید یا خیر.

راه حل معماری

در پیش نویس، مهندس نقشه کش تمام مکان ها را ترسیم می کند که ابعاد آن را نشان می دهد. به اتاق های اضافی فکر می کند. مناطقی را که درها و پنجره ها باید نصب شوند، را اندازه میگیرد. برای ساخت یک راه حل معماری، باید موادی را که اجزا از آن ساخته میشوند. مشخص کرد. نقشه ها می توانند روی کاغذ یا کامپیوتر با استفاده از برنامه های خاص طراحی و آماده شوند.

اقدامات ساختاری

در فرمولاسیون نیاز به محاسبه تمام عناصر ساختار است. تعیین دقیق نوع پایه و سطح نفوذ مهم است. لازم است ضخامت دیوارها و طبقات همکف را برای انتخاب محاسبه کنید. تیرهایی که هدایت کننده دودکش هستند را به درستی قرار دهید. نتیجه مجموعه ای از نقشه ها با طرح هایی از عناصر ساختاری است. بنابراین، یادداشت هایی که در هر بخش جمع آوری شدند. مواد لازم را تعریف می کنند و مصرف آنها را محاسبه می کند.

اقدامات ساختاری در طراحی ساختمان مسکونی

محاسبه تمام عناصر در فرمولاسیون

حمل و نقل مهندسی

به حمل و نقل مهندسی در طراحی توجه ویژه ای میشود. بطوریکه، طرح ارتباط فنی یکی از مهمترین بخشهای مستندات است. بدون کیفیت ساخت قادر به ساخت آن نخواهد بود. شرایط مهندسی و فنی تامین آب، تهویه، فاضلاب، گرمایش و برق را محاسبه می کند. باید شامل تمام مراحل تولید از کار تا اجرای ارتباطات باشد. شبکه برق کل ساختمان را نشان می دهد و نمودار سیم کشی سیستم زمین را شرح می دهد. یک بخش جداگانه در حال نزدیک شدن به زنگ سرقت است.

نتیجه گیری

این پروژه شامل تاسیسات مسکونی بخش های زیر می باشد:

  • آلبوم با گرافیک و مشخصات.
  • یادداشت های توضیحی.

برآوردها

در بخش گرافیکی شامل پلان های کلی و موقعیتی طرح، نقشه های طبقات با قرارگیری مبلمان، نماها و قسمت هایی از ساختمان می باشد. که جز بخش پیچیده و پرهزینه ای از پروژه ساختمان است که هزینه آن می تواند 10-1 درصد هزینه کارهای ساختمانی باشد.

نوشته قبلی

راهنمای گام به گام فرآیند ساخت خانه

نوشته بعدی

بررسی تاثیر پارامترهای مختلف بر رفتار سازه ای ستونهای CFT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.