تماس با ما : 09124022401 - 02146020421

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

راهنمای گام به گام فرآیند ساخت خانه

در این مطلب نکاتی است که در طول مراحل اصلی ساخت و ساز، فرآیند ساخت خانه انتظار می رود.

ساختن خانه جدید هیجان‌انگیز است، به ‌ویژه زمانی که بدانید این روند چگونه انجام میگیرد.

10 مرحله فرآیند ساخت یک خانه جدید عبارتند از

1. محل ساختمان را آماده کرده و پی ریزی کنید.
2. قالب بندی اولیه را تکمیل کنید.
3. لوله کشی های اولیه و تهویه مطبوع را انجام دهید.
4. عایق ها را نصب کنید.
5. دیوار گچی ها و وسایل داخلی را تکمیل کنید و سطوح بیرونی رو صاف کنید.
6. تزئینات داخلی را تمام کرده راهروها و وردی ها را کار بگذارید.
7. سنگ فرشهای کف و اوپن آشپزخانه را نصب کرده شیب بیرونی را تنظیم نمایید.
8. تزئینات را تمام کرده سپس اثاثیه( نصب کردنی های) حمام را نصب کنید.
9. آینه ها، دوش و درها را نصب کنید. کف و منظر بیرونی را تمام کنید.
10. مرحله نهایی ساخت خانه.

1. محل ساختمان را آماده کرده و پی ریزی کنید

قبل از اینکه یک سازنده بتواند بیل را در زمین بگذارد، شهرداری باید طرح را تأیید کند و مجوزهایی را برای همه چیز از منطقه بندی و درجه بندی وغیره، ساخت خانه، ارائه کند. کار و لوله کشی پس از اخذ مجوز ساخت و ساز فیزیکی می تواند آغاز شود.

اغلب، آماده سازی محل و کار فونداسیون توسط خدمه سازنده انجام می شود. اما ممکن است در مورد یک زمین جنگلی اینطور نباشد. خدمه سازنده با استفاده از یک بیل مکانیکی و یک بولدوزر، محل را از سنگ ها، زباله ها و درختان خانه و غیره را پاکسازی می کنند. خدمه سازنده محل را تراز می کنند. قالب های چوبی را به عنوان الگوی پایه قرار می دهند. و سوراخ ها و ترانشه ها را حفر می کنند. پایه ها (سازه هایی که خانه با زمینی که آن را پشتیبانی می کند در ارتباط است) نصب میشود. اگر قرار است خانه شما چاه داشته باشد. در این نقطه حفر می شود.

اگر خانه دارای زیرزمین کامل باشد. چاله حفر می شود، پایه ها شکل می گیرند و ریخته می شوند. و دیوارهای فونداسیون تشکیل و ریخته می شوند. اگر دال روی طبقه باشد، پایه ها حفر می شوند، شکل می گیرند و می ریزند. منطقه بین آنها تسطیح و مجهز به لوله های برق (مانند لوله کشی فاضلاب و مسیر برق) است. و دال ایجاد میشود.

پس از عمل آوری بتن، کارگران یک غشای ضد آب را روی دیوارهای فونداسیون میکشند. زهکشی، فاضلاب، و شیرهای آب و هر لوله کشی که نیاز است به دال طبقه اول یا کف زیرزمین برود را نصب می کند. و با خاک های حفر شده ، سوراخ اطراف دیوار فونداسیون را پر می کنند.

2. قالب بندی اولیه را تکمیل کنید

سیستم های کف، دیوارها و سیستم های سقف باید کامل شوند. (که در مجموع به عنوان پوسته یا اسکلت خانه شناخته می شود). روکش تخته سه لا یا تخته رشته ای جهت دار (OSB) روی دیوارها و سقف بیرونی اعمال می شود. و پنجره ها و درهای بیرونی نصب می شوند. سپس روکش با یک مانع محافظ که به عنوان پوشش خانه شناخته می شود، پوشانده می شود. از نفوذ آب مایع به ساختار جلوگیری می کند در حالی موجب میشود. بخار آب خارج شود. این امر احتمال کپک و پوسیدگی چوب را کاهش می دهد.

راهنمای فرآیند ساخت خانه

راهنمای فرآیند ساخت خانه

3. لوله کشی های اولیه و تهویه مطبوع را انجام دهید

موارد زیر باید نصب و راه اندازی شوند :

 • لوله و سیم.
 • خطوط و دریچه های فاضلاب.
 • خطوط تامین آب.
 • وان، واحد دوش.
 • کانال کشی برق.
 • لوله های هواکش.

پس از اتمام پوسته، سقف را می توان نصب کرد. همزمان پیمانکاران برق و لوله کشی لوله ها و سیم ها را از دیوارهای داخلی، سقف و کف شروع می کنند. خطوط فاضلاب و دریچه ها و همچنین خطوط آبرسانی برای هر دستگاه نصب میشوند. وان حمام و واحدهای دوش یا وان یک تکه در این نقطه قرار می گیرند.

کانال کشی برای سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) نصب میشود. لوله های هواکش تهویه مطبوع از طریق سقف و عایق در کف، دیوارها و سقف نصب میگردد.

پس از اتمام سقف، خانه باید از نظر رطوبت کاملا خشک گردد. سپس یک برقکار پریزهایی را برای پریزها، چراغ ها و کلیدها نصب می کند. و سیم ها را از پانل شکن به هر پریز می کشد. سیم کشی تلفن، تلویزیون کابلی و سیستم های موسیقی در این کار گنجانده شده است.

توجه داشته باشید که کانال‌های HVAC و لوله ‌کشی معمولاً قبل از سیم‌ کشی نصب می‌شوند. زیرا اجرای سیم‌ها در اطراف لوله‌ها و کانال‌ها راحت‌تر از بالعکس این کار است.

4. عایق ها را نصب کنید

انواع رایج عایق در خانه های نوساز

 • فایبرگلاس.
 • سلولز.
 • پشم معدنی فوم.
 • بلوک های بتنی.
 • عایق بندی قالب های بتنی.
 • اسپری فوم.
 • پانل های عایق سازه ای.
 • فوم برد یا فوم ریجدار.

نقش عایق کاری در ساختمان سازی

عایق نقش کلیدی در ایجاد یک آب و هوای راحت تر و سازگارتر در داخل خانه دارد. و در عین حال به طور قابل توجهی بهره وری انرژی خانه را بهبود می بخشد. یکی از مهمترین ویژگی های عایق عملکرد حرارتی آن است. که نشان می دهد ماده چقدر در برابر انتقال حرارت مقاومت می کند. اکثر خانه ها در تمام دیوارهای بیرونی و همچنین اتاق زیر شیروانی و هر طبقه ای که بالای زیرزمین های ناتمام یا فضاهای خزنده قرار دارند. عایق بندی میشوند.

قالب های عایق بتن

رایج ترین انواع عایق های مورد استفاده در خانه های جدید فایبرگلاس، سلولزی و فوم هستند. بسته به منطقه و آب و هوا، سازنده شما ممکن است. از پشم معدنی نیز استفاده کند (که به عنوان پشم سنگ یا پشم سرباره شناخته میشود). بلوک های بتنی؛ تخته فوم یا فوم سفت و سخت؛ قالب های عایق بتن (ICF)؛ فوم اسپری شده؛ و پانل های عایق سازه ای (SIP).

عایق پتویی، که به صورت چوبی یا رول عرضه می شود، در ساخت و ساز خانه های جدید معمول است. همینطور عایق شل و دمنده که از فایبرگلاس، سلولز یا ذرات پشم معدنی ساخته میشوند. یکی دیگر از گزینه های عایق، فوم مایع، می تواند اسپری، فوم در محل، تزریق یا ریختن شود. در حالی که هزینه آن بیشتر از عایق سنتی است. فوم مایع دو برابر R-value در هر اینچ دارد. و می‌ تواند کوچکترین حفره‌ها را پر کند. و یک مانع هوایی موثر ایجاد کند.

چوب ها و رول های فایبرگلاس و پشم معدنی معمولاً در دیوارهای جانبی، اتاق زیر شیروانی، کف، فضاهای خزنده، سقف کلیساها و زیرزمین ها نصب میشوند. سازندگان اغلب روکش هایی مانند کاغذ کرافت یا کاغذ فویل کرافت را به عنوان مانع بخار و یا مانع هوا وصل می کنند. در مناطقی که عایق در معرض دید قرار می گیرد. مانند دیوارهای زیرزمین، بت ها گاهی اوقات دارای یک روکش ضد شعله خاص هستند.

5. دیوار گچی ها و وسایل داخلی را تکمیل کنید و سطوح بیرونی رو صاف کنید

بافت دیوار پیش ساخته (در صورت وجود) تکمیل میشود. پوشش پرایمر رنگ نیز پس از اتمام نوار چسب زده می شود. پیمانکاران شروع به نصب روکش های خارجی مانند آجر، گچ، سنگ می کنند.

6. تزئینات داخلی را تمام کرده راهروها و وردی ها را کار بگذارید

درهای داخلی، قرنیزها، روکش درها، طاقچه‌های پنجره، قالب‌ها، نرده‌های پله‌ها و سایر دست سازهای تزئینی به همراه کابینت، روشویی و روکش شومینه و اطراف نصب میگردند. دیوارها یک لایه رنگ می گیرند و در صورت لزوم کاغذ دیواری میشوند.

عموماً راهروهای بیرونی، پیاده روها و پاسیوها در این مرحله شکل می گیرند. بسیاری از سازندگان ترجیح میدهند قبل از ریختن مسیر تا پایان پروژه صبر کنند. زیرا تجهیزات سنگین می‌تواند به بتن آسیب برساند. اما برخی از سازندگان به محض اتمام فونداسیون، مسیر ورودی را می ریزند تا وقتی صاحبان خانه از محل ساخت و ساز بازدید می کنند. کفش هایشان گل آلود نشود.

7. سنگ فرشهای کف و اوپن آشپزخانه را نصب کرده شیب بیرونی را تنظیم نمایید

کاشی و سرامیک، وینیل و کفپوش چوبی و همچنین کانتر نصب میگردد. سپس درجه بندی نمای بیرونی تکمیل میشود تا از زهکشی مناسب دور از خانه اطمینان حاصل شود. و حیاط برای محوطه سازی آماده شود.

پارکت ایتالیایی در سال 2022

دارای لایه‌های مختلف چوبی

8. تزئینات را تمام کرده سپس اثاثیه( نصب کردنی های) حمام را نصب کنید

نوبت به نصب وسایل برقی اعم از: روشنایی ، پریز و کلید و تابلو برق میرسد. سپس نصب تجهیزات HVAC و تهویه هوا. بعد از آن، نصب سینک و قراردادن توالت و شیر آب در جای خود.

9. آینه ها، دوش و درها را نصب کنید. کف و منظر بیرونی را تمام کنید

در این بخش، آینه، درب دوش و موکت نصب میشوند و نظافت نهایی انجام می شود. درختان، درختچه ها و چمن کاشته میگردند. و بعد ازآن، محوطه سازی بیرونی تکمیل میگردد.

10. مرحله نهایی فرآیند ساخت خانه

اینجاست که شما مواردی را که باید اصلاح یا تنظیم شوند را تشخیص می دهید!

پس از تکمیل فرآیند ساخت خانه، سازنده شما را در خانه جدیدتان راهنمایی می کند تا شما را با ویژگی های آن و عملکرد سیستم ها و اجزای مختلف آشنا کند. و مسئولیت های شما را برای تعمیر و نگهداری و همچنین پوشش گارانتی و رویه ها توضیح دهد. این اغلب به عنوان مرحله پیش از تسویه حساب اطلاق میگردد. همچنین فرصتی برای شناسایی مواردی است که نیاز به اصلاح یا تنظیم دارند، بنابراین مراقب و مراقب باشید. سطوح کانترها، وسایل، کف و دیوارها را برای آسیب احتمالی بررسی کنید. گاهی اوقات اختلافات به این دلیل به وجود می‌آید. که مالک خانه پس از نقل مکان، یک گودال را در یک کانتر کشف میکند. و هیچ راهی برای اثبات اینکه آیا توسط خدمه سازنده ایجاد شده است. یا توسط جابجایی‌های صاحب خانه ایجاد شده.

نوشته قبلی

بهترین انواع پارکت در سال 2022

نوشته بعدی

طراحی ساختمان مسکونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.