تماس با ما : 09124022401 - 02146020421

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

واجدین شرایط ارائه طرح توجیهی کمیسیون ماده 5

گروه‏ های واجد شرایط جهت ارائه طرح توجیهی به کمیسیون ماده 5

 • مواردی که شهرداری درخواست تغییر کاربری را به همراه طرح توجیهی کمیسیون ماده 5 به کمیسیون اعلام می ‏نماید:
   • گاهی اوقات به لحاظ اجبار از جمله عدم تملک املاک توسط صاحب کاربری (ادارات و دستگاه‏های اجرایی موضوع واحده قانون تعیین وضعیت املاک مصوب 29/08/1367). در مدت تعیین شده حداکثر 5 سال، متقاضی جهت اخذ مجوز ساخت و ساز به شهرداری مراجعه می ‏نماید.
   • مواقعی که که شهرداری حسب ضرورت تصمیم داشته باشد. در یک محل با چند کاربری مختلف، مجتمع ‏های تجاری یا مسکونی احداث نماید که اجباراً باید کلیه املاک مورد نظر به یک کاربری واحد اختصاص یابد.
   • در مواقعی که مالک یا مالکینی تصمیم بگیرند خود مجتمع تجاری یا مسکونی یا بهداشتی در کاربری ‏های غیر مرتبط ایجاد نمایند.
   • زمانی که بر اثر گسترش شهر و مهاجرپذیری شهر ضرورت داشته باشد. کاربری مسکونی و یا تجاری اضافه بشود.
  • در مواردی که حسب تشخیص شهرداری کاربری‏ های گورستان و کشتارگاه‏ های قدیم نیاز به تغییر کاربری داشته باشند.
  • در هر موردی که اشخاص حقیقی یا حقوقی از شهرداری درخواست تغییر کاربری نمایند.
کمیسیون ماده 5 pdf

شرح وظایف کمیسیون ماده 5

 • متقاضی تغییر کاربری درخواست خود را به صورت کتبی به شهرداری تحویل نماید.
 • شهرداری با رعایت قانون تعیین وضعیت املاک و همچنین رعایت مفاد ماده 49 آئین‏نامه نحوه بررسی و تصویب طرح ‏های توسعه و عمران محلی، ناحیه ‏ای، منطقه ‏ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 با مالک توافقات لازم را به عمل آورده. و مدارک مستندات مربوطه و طرح توجیهی کمیسیون ماده پنج را به همراه درخواست کتبی به دبیرخانه کمیسیون ماده 5 ارسال می ‏نماید.
 • مدارک مربوطه از جمله طرح توجیهی کمیسیون ماده 5 را جهت انجام کارِ کارشناسی به کارگروه (کمیته) فنی کمیسیون ماده 5 ارجاع می ‏گردد.
 • کارگروه (کمیته) کمیسیون ماده 5 با در نظر گرفتن قوانین و مقررات هر مورد پس از بررسی طرح توجیهی کمیسیون ماده 5، نظر خود را به صورت مکتوب به دبیرخانه اعلام می ‏نماید.
 • توسط دبیر کمیسیون ماده 5 از اعضا دعوت به عمل می ‏آید و در صورت رسمیت یافتن جلسه، طرح توجیهی کمیسیون ماده 5 که توسط یک یا چند مهندس شهرساز و یا شرکت مهندسان مشاور تهیه شده است. به اعضای کمیسیون ماده 5 ارائه می ‏گردد.

موضوعات مورد بررسی در جلسه کمیسیون ماده 5

اطمینان از رعایت موعدهای قید شده در ماده واحده و تبصره یک قانون تعیین وضعیت املاک. واقع در طرح ‏های دولتی و شهرداری مصوب 29/08/1367 رعایت آئین ‏نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‏ های توسعه و غیره. مصوب 12/10/1387 و اصلاحات بعدی و اطمینان از اجرایی شدن مفاد ماده 49 آئین ‏نامه فوق ‏الذکر. طرح توجیهی کمیسیون ماده 5 برای تغییر کاربری توسط کمیسیون ماده پنج تصویب می‏ گردد.

واجدین شرایط ارائه طرح توجیهی کمیسیون ماده ۵

ارائه طرح توجیهی کمیسیون ماده پنج

تصمیمات کمیسیون ماده 5 به جزء در مواردی که مغایر با اساس طرح جامع شهر تشخیص داده شود. بلافاصله توسط دبیر کمیسیون به مراجع مربوطه اعلام شده و رونوشت آن برای اعضا ارسال خواهد شد. و مصوبات و نقشه‏ ها و مدارک مربوط متعاقباَ حداکثر ظرف یک ماه با امضای رئیس کمیسیون ماده 5 به سازمان ‏ها و ارگان ‏های مجری طرح ابلاغ خواهد شد.

کارشناسی فنی و انجام درست طرح توسط کارشناسان دارای تخصص و با تجربه و همچنین دارای صلاحیت در شرکت مهندسین مشاور بنیان گستران آفاق با مدیریت مهندس پبام جعفری (09124022401) از نکات حائز اهمیت این موضوع می‌باشد. شرکت بنیان گستران آفاق با سابقه حدود 12 ساله در عرصه شهرسازی و انجام پروژه های متعدد طرحهای توجیهی و امکان سنجی، توانایی به ثمر رساندن پروژه ذینفعان را دارند و بدینوسیله آمادگی خود را جهت همکاری و مشاوره رایگان به مالکان و سازندگان تمام مناطق اعلام میدارد.

نوشته قبلی

شرح خدمات امکان سنجی کمیسیون ماده 5

نوشته بعدی

طرح توجیهی جهت ارائه به کمیسیون ماده 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.