تماس با ما : 09124022401 - 02146020421

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

دامنه کاربرد در مقررات ملی ساختمان

مبحث دامنه کاربرد در مقررات ملی ساختمان

این مقررات ناظر بر تمام ساختمان ها و سازه های مشمول قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کشور است. و رعایت آن در طراحی، محاسبه، نظارت و اجرای بناها برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی و مراجع ذکر شده در ماده ۳۴ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سراسر کشور الزامی است.

رعایت مقررات برای تمامی سازه ها و ساختمان ها

رعایت مقررات زیر برای کلیه ساختمانهایی که پس از تصویب و بر اساس ابلاغیه ای که وزیر محترم راه و شهرسازی تعیین می کند. طراحی و بنا میشوند، الزامی است. همچنین در ساختمان های موجود و در دست احداث به شرح زیر، رعایت این مقررات الزامی خواهد بود:

در ساختمان های در دست احداث و موجود؛ برای تعمیرات اساسی به تشخیص نهاد قانونی مسئول در هنگام تغییر تصرف ساختمان یا غیره. مانند فضا یا تغییر کاربری زمین و برای منطبق شدن مشخصات ساختمان یا فضا با مقررات مربوط به تصرف یا کاربری جدید.

در تمام بناهای موجود، که نهاد قانونی مسئول به علت عدم مطابقت با مقررات ملی ساختمان، برای ساکنان، استفاده کنندگان و سایر مردم، غیر ایمن، غیر بهداشتی و خطرناک تشخیص دهد. در این صورت شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان باید با تعیین مهلت مقرر در مورد تعمیرات، تغییرات و تعبیه تجهیزات لازم به دارنده ملک و بنا دستور اقدام دهند و تا اصلاح آن پیگیری نمایند.

مراحل اخذ گواهی پایان کار

مقررات این مبحث شامل تمام ساختمانها، غیر از اسکان اضطراری بازماندگان حوادث غیر مترقبه می شود

ساختمانهای ثبت شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری. و ساختمان های دیگری که به تشخیص این سازمان دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و معماری خاص هستند. با رعایت مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، تابع ضوابط سازمان مذکور خواهند بود.

مبحث دامنه کاربرد در مقررات ملی ساختمان دربرگیرنده ضوابط مربوط به ساختمانها و تجهیزات در محدوده مالکیت و داخل پلاک ثبتی است و برای خارج از پلاکها و فضاهای شهری باید به ضوابط طرح های جامع و سایر طرح های مصوب توسعه و عمران شهری مراجعه شود.

در صورت الزام به طراحی ساختمان ها جهت استفاده افراد دارای معلولیت جسمی – حرکتی. علاوه بر ضوابط مندرج در این مقررات، باید آخرین ویرایش ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد معلول جسمی – حرکتی مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ملاک عمل قرار گیرد.

چنانچه در ضوابط هر طرح توسعه و عمران شهری مصوب، یا سایر ضوابط مصوب محلی، الزاماتی که ذکر شد. در این مقررات با محدودیت های بیشتری تعیین شده باشد، آن مقادیر در حوزه طرح مذکور ملاک عمل قرار می گیرند.

در مواردی که ضوابط این مبحث دارای ابهام یا مسکوت باشند، استعلام از دفتر مقررات ملی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.

استانداردها و ضوابط رعایت آن قسمت از ضوابط و استانداردهایی که در این مبحث به آنها ارجاع گردیده، الزامی است. و به مثابۀ جزئی از این مقررات تلقی میشوند.

نوشته قبلی

بررسی اجمالی انواع قراردادهای عمرانی

نوشته بعدی

مسئولیت استحکام بنا و ضرورت رعایت استحکام ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.