تماس با ما : 09124022401 - 02146020421

بنیان گستران آفاق

ایمیل : info[@]bonyangostaran.ir

ساعت کاری : 9 تا 18

مسئولیت استحکام بنا و ضرورت رعایت استحکام ساختمان

مسئولیت استحکام بنا

زمانی که بنایی در هر منطقه از شهر اخداص میگردد. نیازمند رعایت چندین رده اصول فنی ساختمان سازی در احداث بنا است. با رعایت این اصول، بنای احداثی از استحکام کافی برخوردار خواهد شد. عدم رعایت اصول ایمنی در ساختمان‌سازی باعث بروز حوادث بسیاری در مناطق مختلف گردید. جدی نگرفتن رعایت اصول ایمنی ساختمان و اقدامات مربوط به مسائل فنی ساختمان باعث بوجود آمدن خسارتهای مالی و جانی میگردد. که گاها غیر قابل جبران خواهد بود. از اینرو مسئولیت استحکام بنا ساختمان در این مبحث مورد اهمیت بالایی قرار میگیرد.

تخلف عدم استحکام بنا

از دید فنی میتواند در برگیرنده مجموعه وسیعی از امور مربوط به ساختمان، شامل مراحل و موارد پی‌ و پی‌سازی و بررسی ژئوتکنیکی و شناسایی خاک‌های محل احداث و نحوه اجرای شالوده‌های ستون‌های ساختمان و دیوارهای باربر و فاصله و تناسب آن ها با حجم و ارتفاع ساختمان مصالح مورد استفاده در ساختمان و مقاومت آن ها باشد. تمامي این موارد باید در مراحل طراحی و محاسبه و اجرا بر اساس ضوابط شناخته شده مهندسی و معماری لحاظ شود.

جایگاه قانونی برگ تایید استحکام بنا

بر اساس برگ تایید استحکام بنا، مهندس تقبل نظارت خود را بر احداث پلاک مذبوراعلام میکند. و وضع موجود ساختمان را از لحاظ ایستایی و استحکام بنا براساس مقررات ملی ساختمان و آیین نامه های معتبر«گواهی وتضمین» مینماید.

این درحالی است که «تخلف عدم رعایت اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی» و «تخلف عدم استحکام بنا» ، دو تخلفی هستند. که در حیطه استحکام بنا به کرات از سوی ساختمان سازان ارتکاب مییابند. و بنا بر حکم صریح قانون رسیدگی به آنها درحیطه صلاحیت کمیسیون ماده صد قرارمیگیرد.

ضرورت رعایت استحکام بنا

به دنبال ضرورت رعایت موازین راجع به استحکام ساختمان به وسیله مالکان و مهندسان ناظر، سازمان شهرداری‌ها نیز تکلیف دارند، ضوابط مزبور را در مورد تمام ساختمان‌های احداثی در حوزه ذیربط به خصوص درباره ساختمان‌های عمومی اعم از فرهنگی، مذهبی، آموزشی، بهداشتی، درمانی، ورزشی، تفریحی، اداری وتجاری از لحاظ تایید نقشه و تنظیم برگ تعهد نظارت و قید نام مهندسین دارای صلاحیت در پروانه ساختمان همچنین اخذ نقشه ها و دفترچه محاسباتی ممهور به امضاء اشخاص حقیقی وحقوقی دارای صلاحیت که تواما موارد استحکام بنا را لحاظ خواهد داشت، خواستار شود.

مسئولیت های انتظامی استحکام بنا

ابلاغیه شماره 20553/400 مورخ 1396/5/2

شهرداری باید در تمامي مراحل طراحی، کنترل و در جریان احداث بنا نیز نظارت كند، به این ترتیب که با دقت در بررسی و تصویب نقشه‌های ذیربط و نظارت بر عملکرد مهندسان ناظر به طور مستمر نسبت به اصلاح نقشه‌ها و طرح‌های غیرفنی اقدام و از احداث بنای غیر مستحکم جلوگیری كند و اگر در مرحله احداث، تخلفی از ضوابط مصوب محاسبه بنا مشاهده شد، سریعا اخطار رفع نقص دهد.

چگونگی رسیدگی به تخلف عدم استحكام بنا

تخلف عدم استحكام بنا و تخلف عدم رعایت اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی، دو تخلفی هستند که در حیطه استحکام بنا به کرات از سوی ساختمان سازان ارتکاب می یابند و بنا بر حکم صریح قانون رسیدگی به آن ها در حیطه صلاحیت کمیسیون ماده 100 قرار میگیرد. قانون تعداد هفت تخلف را در صلاحیت کمیسیون ماده صد قرار داده است، مجازات هایی که برای اکثر این تخلفات پیش بینی شده، متأسفانه قابل انعطاف است و قانون دست کمیسیون را برای انتخاب یکی از دو مجازات اخذ جریمه یا تخریب باز گذاشته است، ولی درباره این دو تخلف تصریح به تخریب کرده است. بدین ترتیب به عیان می توان متوجه شد که چنین تخلفاتی که استحکام بنا را با خدشه روبه رو کرده و از این طریق جان و مال مردم را به خطر می‌اندازند، با برخورد شدید قانون و مراجع قانونی مواجه خواهند بود.

نوشته قبلی

دامنه کاربرد در مقررات ملی ساختمان

نوشته بعدی

طراحی دکوراسیون در اجرای ساختمان چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما خدمات ساخت و ساز تضمینی را ارائه می دهیم.

طراحی و تهیه نقشه های ۴ رشته  معماری، عمران، برق، مکانیک.